4C MEDİKAL | 3. BOYUTUN İNOVATÖRÜ
enenglish

Küçük Kızın Yaşamına 3D Dokunuş

4C Medikal’in tasarımını yapıp üretimini Concept Laser’in Almanya’da bulunan servis bürosu LAC’de gerçekleştirdiği kraniyel protez, Hacettepe Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri tarafından başarılı bir şekilde 4 yaşındaki küçük hastaya takıldı.

A.B. 27 günlük iken şiddetli ve süreğen kusma şikayeti ile hastaneye başvurmuştur. Teşhis sürecindeki hasta birkaç gün içerisinde ara ara havale geçirmiştir. Tahlil sonuçlarında hastanın beyaz ve kırmızı kan hücre seviyelerinin çok düşük olması ve belirtilen şikayetler doğrultusunda doktorlar, beyin kanamasından şüphelenerek bebeğin kafatasının MR(Manyetik rezonans) görüntüsünü istemiştir. MR görüntüleme sonuçlarına göre beyin kanaması teşhisi konularak, bu kanamanın K vitamini eksikliğine bağlı sızıntılar sonucunda kanın dokuda birikmesi sebebiyle gerçekleştiği tespit edilmiştir. Biriken kan pıhtılarının temizlenmesi amacıyla gerçekleştirilen ameliyatların ardından, temizlenemeyen kısmın ani bir kanama yapması durumunda bebeğin hayatını kaybetmesi endişesi göz önünde alınarak böyle bir durumda hemen müdahale edebilmek adına bebeğin kafatasının bir bölümü alınmıştır. Yeni bir ameliyat ile beyinde biriken kan pıhtılarının temizlenmesinin ardından bebeğin kafatasından çıkarılan parça yerine uygulanmak istenmiş ancak bebeğin kafatasının büyümesi ve sertleşmesi sebebi ile çıkarılan parça yerine konulamamıştır.

Kafatası’nın defektli halinin
Materialise Mimics ®Yazılımında
3D Modellenmiş GörüntüsüHareketli bir bebek olan A.B.’nin ailesi bebeğin kafatasındaki açıklığın, bebeğin yaşamını olumsuz etkilemesi ve tehlikeye atması endişesiyle Hacettepe Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’ne başvurmuştur. Kişiye Özel Protezler konusunda üstün bilgiye sahip olan Doç. Dr. İbrahim Vargel, aileyi uzun yıllardır Kişiye Özel Protezler üzerinde çalışan, kafa, yüz, çene protezleri ve ilgili cerrahilerde birçok kez başarısını kanıtlamış 4C Medikal’ e yönlendirmiştir.

Kafatasından alınan BT(Bilgisayarlı Tomografi) görüntüleri Materialise Mimics® programı yardımı ile 3 Boyutlu olarak modellenmiş, gerekli cerrahi simülasyonları yapılmış ve ardından yine Materialise firmasına ait 3-matic® yazılımına aktarılarak küçük hastanın yaşam kalitesini arttıracak Kraniyel Protez tasarlanmıştır. 4C Medikal’in konusunda deneyimli mühendisleri tarafından özenle tasarlanan Kraniyel Protez, gerekli ölçüm ve analizlerin ışığında üretime hazır hale getirilmiştir.

0h2
Materialise Mimics® ve Materialise 3-matic® yazılımlarını kullanarak 3D Modelleme, Tasarım ve Analiz

 

Tasarlanan protezin kafatasına uygunluğunun kontrol edilebilmesi amacıyla, hastanın kafatasının medikal modeli ve tasarlanan protezin medikal modeli 3D yazıcı ile polimer esaslı malzemeden üretilmiştir.

0h33D yazıcı ile polimer esaslı malzemeden
üretilen kraniyel protez modeliHasta için hazırlanan kraniyel protez, Concept Lasera ait M2 cusing metal katmanlı üretim cihazında LaserCusing® teknolojisi ile; medikal sertifikalı rematitan® Titanyum tozundan üretilmiştir. Kraniyel protezin üretiminde biyouyumluluk özelliği yüksek, korozyona dirençli ve hafif olmasından dolayı Ti-6Al-4V (Grade 5) titanyum alaşımı tercih edilmiştir.

0h4
ConceptLasere ait M2 Cusing metal katmanlı üretim cihazında Ti-6Al-4V alaşımından üretilen kraniyel protez

 

Multidisipliner yaklaşımların ışığında, Doç. Dr. İbrahim Vargel’in öncülüğünde gerçekleşen ve 4C Medikal Teknik Ekibinin de bulunduğu ameliyat 2,5 saat gibi çok kısa sürede tamamlanmıştır. Hazırlanan Kraniyel Protez, kafatasının çıkarılmış olan bölümüne mükemmel bir şekilde oturtulmuş ve küçük hastaya başarılı bir şekilde uygulanmıştır.

0h5

E-Bülten

Yeniliklerden, haberlerden ve duyurulardan ilk önce haberdar olmak için e-mail adresinizi ekleyip grubumuza katılabilirsiniz.

Bizi Takip Edin:

Bize Ulaşın

Adres:
Koza Plaza B Blok No:13
34235 Esenler - İstanbul
Tel:
+(90) 212 438 2802
Fax:
+(90) 212 438 2807
E-Mail:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Website:
www.4cmedikal.com.tr

markerGoogle Maps' de Bizi Bulun

Biz Kimiz

Hızlı Prototipleme ve Otoinşa teknolojilerindeki uzmanlığı ile 2003 yılında kurulan 4C Medikal, Türkiye'nin ilk ve tek biyomedikal firması olarak kurulduğu ilk günden bu yana en iyi ürün ve servis hizmetlerini sunarak müşteri memnuniyetini sağlamayı kendine misyon edinmiştir.