4C MEDİKAL | 3. BOYUTUN İNOVATÖRÜ
enenglish

Dental Sektörde Lazer Sinterleme İle Köprü, Kron ve Protez Üretimi

Pratik Test: CoCr Alaşımı “Remanium® Star” İle Lazer Sinterleme*

*Bu yazı Ekim 2011’de DZW ZahnTechnik dergisinde yayınlanmıştır.

Metal döküm ile karşılaştırıldığında dayanım, zaman tasarrufu ve yüksek kalite gibi avantajlar sağlayan yenilikçi yöntem

Lichtenfels, 20.09.2011: Günümüz diş hekimliğinde son zamanlarda radikal teknoloji değişimleri görülmeye başlandı. Bu durum, ürünlerde, müşteri ihtiyaçlarında ve iş süreçlerinde önemli değişimlere yol açıyor. İlerlemelerin dijital olarak paylaşımı sayesinde diş hekimleri, laboratuvarlar ve dental endüstri arasında yakın iletişim kurulabilirken; bütün ilgili alanların kolayca bilgiye ulaşımı sağlanmış oluyor. Kalıplama işleminden protez yerleştirme proseslerine kadar uzanan işlem zinciri de süregelen dinamik değişimin adımlarından biri olarak gösterilebilir. Açık olan şu ki; geleceğin teknolojisi, dökümden vazgeçip dijital üretime geçmekte yatıyor. 

Yenilikçi metal lazer sinterleme teknolojisi, dental sektörde de de kullanılabilecek bir yöntem olarak kendisini kanıtlamış olmasına rağmen; birçok potansiyel kullanıcı, lazer sinterlenmiş dental altyapıları, dental pratik ve uygulamalarda kullanma konusunda kararsızlık yaşıyor. İşlem süreçleri, döküm teknikleri ile karşılaştrıldığında oldukça farklı bir görünüm arz ediyor. Ispringen’de bulunan, Dentaurum’un Protezcilik ve Metalurji Araştırmaları Departmanı Başkanı Dr. Jürgen Lindigkeit ve Laser Add Center GmbH (LAC) Müdürü, yüksek dental teknisyen Werner Ebert ile dental restorasyonların, Concept Laser’in yenilikçi üretim yöntemi olan LaserCUSING® teknolojisi ve remanium® star CL adı verilen CoCr  alaşımı kullanılarak üretilmesi üzerine konuştuk. 

Kaliteli Malzeme: remanium® star CL

LaserCUSING® prosesi, toz halindeki CoCr alaşımı kullanılarak üye, köprü, iskelet, birincil veya ikincil döküm kalıp parçaların düşük maliyetlerle üretilmesini mümkün kılar. Makina teknolojisinin ötesinde, kullanılan tozun kimyasal bileşimi, toz şekli, partikül büyüklüğü ve partikül dağılımı gibi spesifik özellikleri de protez yapıların yüksek kalite ve hassasiyette üretilebilmesi için çok önemlidir. Yıllardır ortodonti sektöründe önemli çalışmalar yapan Dentaurum, metal tozlarıyla yapılan bu üretim teknolojisinin en önemli uygulayıcılarından biri olmakla ve bu alanda sağlamış olduğu kapsamlı bilgi birikimiyle gurur duyuyor. Bu teknoloji kullanılarak üretilen ürünler, Alman Medikal Ürünler Kanunu (German Medical Products Act), DIN ENISO 9693 ve DIN EN ISO 22674 standartları gibi ilgili yürürlüklerin gerektirdiklerini karşılamaktadır. İlgili sertifikalar, remanium® star CL alaşımı ile kullanıcılara sağlanmış olur.

Lazer Sinterlenmiş Parçaların Yapısı

Bütün diğer metal ve alaşımlarda olduğu gibi, remanium® star alaşımı da katı fazda kafes yapıya sahiptir. Lazer sinterleme yönteminde, tıpkı dökümde olduğu gibi metal eritilir. Kafes yapı, sıvı faz içerisinde kaybolur. Erime prosesini takip eden soğuma prosesiyle birlikte hem döküm yönteminde, hem de LaserCUSING® metodunda malzeme tekrar katılaşır: Kafes yapı yeniden şekillenmeye başlar. remanium® star tozunun lazerle eritilmiş bölgelerinde kopma uzaması, döküm malzemede olduğu gibi %10 olarak ölçülmüştür. Lazerle sinterlenmiş parçalarda görülen oldukça ince taneli yapılarının dayanım ve sertlik değerleri, döküm yapıdan çok daha iyidir (Tablo 2). Bu da daha hassas yapı elde edilebilmesi için çok önemli bir faktördür.

 

CoCr Alaşımı remanium® star CL ile Döküm Kalıpları

CoCr alaşımlarının döküm kalıp modellerinin üretimi için özellikle kullanılması 1935’lerden beri bilinen bir gerçektir. CoCr alaşımları, diğer değerli metallerin ve titanyum alaşımları ile karşılaştırıldığında; neredeyse 2 kat daha fazla elastiklik modülüne sahiptir. Ayrıca CoCr alaşımları, yüksek dayanım karakteristiği ile bilinen alaşımlardır. CoCr’un bu özellikleri, daha dayanaklı, daha hassas ve daha elastik bir kalıp üretiminin kolaylıkla yapılabilmesini sağlar. 1980’lerden itibaren CrCo döküm kalıp alaşımları zaman içinde daha özelleşerek kron ve köprü üretimi için kullanılmaya başlanmıştır. Bu alaşımlar, temel bileşenleri üzerinden değerlendirildiğinde, döküm kalıpları için kullanılan alaşımlarla oldukça benzer bir yapı göstermektedir. remanium star ve remanium® star CL alaşımlarının, çok benzer bileşime sahip olan döküm kalıp alaşımları GM 800+ and GM 380 + ile karşılaştırılma tablosu (Tablo 1), bazı paralelliklerin rahatça görülmesini sağlamaktadır. Teknik verilerin karşılaştırma tablosundan da aynı şekilde benzerlikleri görebilmek mümkün (Tablo 2). Sonuç olarak, remanium® star CL alaşımının dayanım değerleri, benzer kimyasal bileşime sahip olmalarına rağmen, döküm için kullanılan versiyonundan çok daha fazladır.

Tablo 1: remanium® star ve CoCr döküm kalıp alaşımları kimyasal bileşimleri (Kaynak: Dentaurum, Ispringen)

CoCr alaşımı

Kütlece yüzde (%)

1%’den az bulunan diğer elementler

remanium® star

60.5 Co

28 Cr

9 W

1.5 Si

Mn, N, Nb, nickel-free, beryllium-free and iron-free

remanium® GM 800+

63.3 Co

30 Cr

5 Mo

1 Si

Mn, N, C, W, nickel-free, beryllium-free and iron-free

remanium® GM 380+

64.6 Co

29 Cr

4.5 Mo

-

Si, Mn, N, C, nickel-free, beryllium-free and iron-free

E-Bülten

Yeniliklerden, haberlerden ve duyurulardan ilk önce haberdar olmak için e-mail adresinizi ekleyip grubumuza katılabilirsiniz.

Bizi Takip Edin:

Bize Ulaşın

Adres:
Koza Plaza B Blok No:13
34235 Esenler - İstanbul
Tel:
+(90) 212 438 2802
Fax:
+(90) 212 438 2807
E-Mail:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Website:
www.4cmedikal.com.tr

markerGoogle Maps' de Bizi Bulun

Biz Kimiz

Hızlı Prototipleme ve Otoinşa teknolojilerindeki uzmanlığı ile 2003 yılında kurulan 4C Medikal, Türkiye'nin ilk ve tek biyomedikal firması olarak kurulduğu ilk günden bu yana en iyi ürün ve servis hizmetlerini sunarak müşteri memnuniyetini sağlamayı kendine misyon edinmiştir.