4C MEDİKAL | 3. BOYUTUN İNOVATÖRÜ
enenglish

Geleceğin Otomobil Tasarımları: Biyonik Bilimi, Hafif-malzemeli imatla Birleşiyor

Otomobil imalatçılarının günümüze kadar yaptıkları denemeler, mobil gelecekteki dayanıklı taşıtlar için arzu edilen ağırlık ve emisyon hedeflerine ulaşabilecekleri hafif-malzemeli ürünleri imal etmekte yeterli miydi? Peki yeni çözümlerin oluşturulmasında doğadan esinlenilemez miydi?

 

Bunun cevabı, Almanya lansmanını yaptıkları “EDAG Light Cocoon” adlı konsept otomobilleriyle beraber IAA 2015’teki geliştirme servis sağlayıcısı EDAG tarafından verildi. Araç, bir yaprağın biyonik modelini temel alıp, en hafif-malzeme ve akıllıca yerleştirilmiş karosere uyarlıyor. Otomobil, ağırlıkla imalat gereçleri olmadan pekçok çeşit veya türevlerinin yapılmasına ve aynı zamanda küçük miktarlarda imalatına olanak sunuyor.

Aracın konsepti, malzemeyi, tıpkı organik iskelet yapısı gibi, sadece fonksiyon, stabilite ve sertlik gereksinimlerinde kullanmayı temel alıyor. “EDAG Light Cocoon” biyonik, yük-haritası optimize edilmiş ve hibrit yapıda üretilen bir “Space Frame”dir. EDAG tarafından, Laser Zentrum Nord( Hamburg, Almanya), Concept Laser ( Lichtenfels, Almanya) ve BLM Grubu (Levico, İtalya) ile birlikte geliştirilmiştir.

“Space Frame”, katmanlı üretimle yapılmış gövde nodlarını, akıllıca işlenmiş konvansiyonel biçimde imal edilmiş parçalarla birleştiriyor. Katmanlı imalatla yapılmış nodlar, yüksek değişkenli ve multifonksiyonel tasarım içerir; örneğin; farklı araç versiyonlarının “talep üzerine” oldukça esnek robotik üretim ünitesinde, ekstra ekipman, gereç ve başlama maliyeti olmadan üretilmesine olanak sağlar.

“EDAG Light Cocoon”, otomotiv firmalarından gelen, katmanlı stratejiler sayesinde üretim dünyasının kökten nasıl değişeceğini gösteren bir başka işaret.

E-Bülten

Yeniliklerden, haberlerden ve duyurulardan ilk önce haberdar olmak için e-mail adresinizi ekleyip grubumuza katılabilirsiniz.

Bizi Takip Edin:

Bize Ulaşın

Adres:
Koza Plaza B Blok No:13
34235 Esenler - İstanbul
Tel:
+(90) 212 438 2802
Fax:
+(90) 212 438 2807
E-Mail:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Website:
www.4cmedikal.com.tr

markerGoogle Maps' de Bizi Bulun

Biz Kimiz

Hızlı Prototipleme ve Otoinşa teknolojilerindeki uzmanlığı ile 2003 yılında kurulan 4C Medikal, Türkiye'nin ilk ve tek biyomedikal firması olarak kurulduğu ilk günden bu yana en iyi ürün ve servis hizmetlerini sunarak müşteri memnuniyetini sağlamayı kendine misyon edinmiştir.