4C MEDİKAL | 3. BOYUTUN İNOVATÖRÜ
enenglish

Trabzon İnovasyon Merkezi Dünya’da bir ilke adım atıyor.

26.01.2012, TRABZON -TTSO, Ticaret ve sanayi Odası’ tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan, sağlık sektöründe mühendislerin ve tıp ana bilim dalındaki uzman doktorların koordineli çalışarak hastaya özel, hastanın kendi anatomisi üzerinde ileri mühendislik yöntemleri ile hızlı tasarlama imkanı sağlayan “Biyomekanik Tasarım, Önemi ve Uygulama Alanları” projesi tanıtım töreni dün yapıldı.

Trabzon İnovasyon Merkezi açılışına Trabzon Vali Yardımcısı Hüseyin Ece, Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın, KTÜ Rektör Yardımcısı ve Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Orhan Aydın, KTÜ Rektör Danışmanı Prof.Dr. Ersan Bocutoğlu, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, KTÜ’den akademisyenler, TTSO yönetim Kurulu Üyeleri ve iş adamları katıldı.

Açılışta Trabzon Vali Yardımcısı Hüseyin Ece ve TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu’nın konuşmalarının ardından Sedat Kurtaran ve Şule Menteşe tarafından proje tanıtım sunumları gerçekleştirildi. Ardından TTSO’nun TEKNOKENT bünyesinde yürüttüğü Cad/Cam projesinde eğitim gören kursiyerler ziyaret edildi. Proje hakkında bilgi edinildi.

VALİ YARDIMCISI ECE: İNOVASYONUN ÖNEMİNE ÜLKEMİZ VARMASI KALKINMAYI SAĞLAYACAK

Trabzon Vali Yardımcısı Hüseyin Ece Türkiye’nin Ar-Ge çalışmalarına bugüne kadar çok az destek sağlamış olduğunu ancak yeni dönemde Ar-GE’ye büyük destek geldiğini aktardı. Gelişmiş ülkelerin kaynaklarının yüzde 40’ını inovasyon desteğine sunduğunu ve geliştiğini belirterek türkiye’nin de geçte olsa bu alanda ciddi bir atılım gerçekleştirdiğini söyledi.

Trabzon İnovasyon Merkezi’nin de ülkenin gelişmesine büyük katkı vereceğine inandığını sözlerine ekledi.

BAŞKAN HACISALİHOĞLU: GEREK ÜLKENİN GEREKSE ULUSLARARASI PİYASANIN İHTİYACLARINI KARŞILAYACAĞIZ

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, törende yaptığı konuşmada merkezin bölge ve ülke açısından önemini dile getirdi.

Çalışmanın özünün üniversiteden çıkan gençlerin bölgede çağa uygun teknolojik sistem içerisinde, üretime dönük düşünce tarzıyla eğitilmesi olduğunu vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, “Teknokentin içinde kuracak olduğumuz kısaca kuluçka merkezi, inovasyon merkezi olarak tanımlayacağımız merkezde gerek bölgenin gerek ülkenin gerekse uluslararası piyasanın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ve sanayinin hemen hemen her dalında üretim yapmak üzere bir sistem başlangıcı oluşturuyoruz. Bu doğrultuda işin ilk ayağı eğitim idi. Eğitim olmadan bunların hiçbirinin olmayacağını düşünerek önümüzdeki günlerde başlayacak olan yatırım programımızın eğitim ayağını bir an önce başlatmak istedik. Burada meslekten olan doktor arkadaşlarımızın işin içine girmeleri, diğer taraftan da mühendislerimizin imalat alanında yapacakları çalışmalara paralel olarak uluslararası piyasalarda uygulanan eğitim sisteminin aynısı bir eğitim başlayacak ve bu eğitim sürdürülebilir şekilde devam edecek” dedi.

Proje ile Trabzon’un sadece bölgede değil dünyada tanınacak bir şehir haline geleceğini ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:

“Bu eğitimler devam ederken bizler de Teknokent içindeki fiziki mekanın hazırlığıyla ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bölgemizde ağır sanayi olmayacaktır doğrudur, alt yapı buna müsait değildir. Ama dünyaya paralel olarak üniversitemizden yetişen mühendislerimizin ve mezunlarımızın kendi sektörlerine paralel olarak katma değeri yüksek ürünler konusunda çalışmalarını arzu ederek böyle bir yola girdik. Dolayısıyla Trabzon’u sadece Türkiye’de değil dünyada tanınacak bir şehir haline getirmeyi arzu ediyoruz. Bunda emeği geçen herkesi kutluyorum. Özellikle sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, DOKA Genel Sekreterimize özellikle teşekkür etmek istiyorum.”

KURTARAN: DÜNYADA BİR BENZERİ YOK

Trabzon İnonavsyon Merkezi Projesinin tanıtımını yapan Sedat Kurtaran planlanan merkezin dünyada bir benzeri olmadığını vurgulayarak, “ Buradaki çalışmaları bir arada toplamak mümkün değil. Bir ilki başarıyoruz. ”dedi. Teknoloji Projesi kapsamında; Yenilik Merkezi, Eğitim Merkezi, Kuluçka Merkezi, Bölgesel Kalkınma, İmalat Öncüsü, İthal İkamesi ve Ufuk açıcı bir kimliğin bulunduğunu kaydetti.

Merkezin özellikle ithal ikame ile yurtdışından Türkiye’ye giren ürünlerin önüne geçmenin hedeflendiğine dikkat çekti. Ve merkezde hayata geçirilen teknolojilerin geleneksel teknolojileri alt-üst ettiğini belirtti.

9 AYRI TEKNOLOJİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

Kurtaran, Teknoloji Merkezi İçeriğinde 9 ayrı teknolojinin bulunduğuna, bunların sırasıyla Hızlı Prototip Teknolojileri, 3 boyutlu Tarama Teknolojileri, Silikon Kalıplama, Lazer Markalama Teknolojileri, Lazer Kesme Teknolojileri, CNC Teknolojileri, Medikal Yazılımlar, Toz Metalurjısı ve MIM Dokum olduğunu aktardı.

HEDEF İMALATLAR SAVUNMA SANAYİİNDEN, OTOMOTİV ÜRETİMİNE, MEDİKAL PROTEZDEN GEMİ SANAYİNE GENİŞ BİR ALANI KAPSIYOR

Hedef İmalatlar hakkında da bilgi veren Kurtaran Savunma ve Otomotiv Sanayi Üretimleri, Yenilenebilir Enerji Üretimleri, Medikal Protez Üretimi, Dental Protez Üretimi ve Bölgedeki Mevcut İmalatlara Destek alanlarında üretim ve faaliyette bulunulacağını dile getirdi.

Proje sunumunu gerçekleştiren Sedat Kurtaran uygulanacak teknolojilerden biri olan Hızlı Prototip Teknolojilerinin Türkiye’nin çok ilerisine gittiğini belirterek şöyle konuştu: “ Türkiye’de 7 otomotiv fabrikası var. Ama bir prototip fabrikasına sahibiz. ABD’de ise bu sayı 35’tir. Eğer kendi otomotivimizi yapmak istiyorsak Hızlı Prototip Teknolojisini hayata geçirmemiz gerekiyor. Burada hedef projemiz budur. ”dedi.

Kurtaran, 1998 yılında 40 milyon dolar olan mücevher ihracatının bugün 2.5 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek bu başarının Hızlı Prototip Teknolojisi ile ürün değişiminin sağlanarak kazanıldığına dikkat çekti. Kurtaran, “gördüğünüz gibi bu sektöre çok büyük bir katkı sağlamıştır. Aynı şekilde ayakkabı sektörü ülkemiz için çok önemli. Bu bölge içinde çok önemlidir. Aynı şekilde gemi sanayiinde de bu teknolojiye çok ihtiyaç duyacağımızı düşünüyoruz. “şeklinde konuştu.

Medikal protez imalatında da yurt dışına Türkiye’nin çok döviz gönderdiğini anımsatan Kurtaran, bu alanda da üretimlerin altyapısının kurulmuş olacağını aktardı.

Yine savunma sanayiinde çok önemli üretimlerin gerçekleşeceğini kaydeden Sedat Kurtaran özellikle toz metalujursisine dikkat çekerek şunu dile getirdi: “ Bir kilo titanyum 150 Avro’dur. Ama bir kilo toz titanyum 550 Avro’dur. Bunu burada başlatmak istiyoruz. Savunma sanayiinde yüksek bir kullanımı bulunmaktadır. Bu alanda bu coğrafyada başka üretici yok. Bir tek Almanya’da var. Eğer kendi uçağımızı yapacaksak bu teknolojiyi hayata geçirmemiz gerekmektedir.”

E-Bülten

Yeniliklerden, haberlerden ve duyurulardan ilk önce haberdar olmak için e-mail adresinizi ekleyip grubumuza katılabilirsiniz.

Bizi Takip Edin:

Bize Ulaşın

Adres:
Koza Plaza B Blok No:13
34235 Esenler - İstanbul
Tel:
+(90) 212 438 2802
Fax:
+(90) 212 438 2807
E-Mail:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Website:
www.4cmedikal.com.tr

markerGoogle Maps' de Bizi Bulun

Biz Kimiz

Hızlı Prototipleme ve Otoinşa teknolojilerindeki uzmanlığı ile 2003 yılında kurulan 4C Medikal, Türkiye'nin ilk ve tek biyomedikal firması olarak kurulduğu ilk günden bu yana en iyi ürün ve servis hizmetlerini sunarak müşteri memnuniyetini sağlamayı kendine misyon edinmiştir.